Select Watch Color
From $15.81
Vintage A1000MG Unisex (Digital Watch)—
$15.81
The Story
Featuring a sleek digital display, this watch is perfect for anyone seeking a blend of retro style and advanced functionality.
| Model | A1000MG-9 |
| Functions |
Luminous Display, Stopwatch, Water-Resistant, LED Light, Alarm, Calendar |
| Dial Color | Multiple Color Options |
| Dial Size | 39.6 × 38 × 7.3 mm |
| Strap Color |
Multiple Color Options |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Lock Type | Adjustable Clasp |
| Water Resistance | Yes |
| Calendar Type | Day-Date |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Item Weight | 73gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Featuring a sleek digital display, this watch is perfect for anyone seeking a blend of retro style and advanced functionality.
| Model | A1000MG-9 |
| Functions |
Luminous Display, Stopwatch, Water-Resistant, LED Light, Alarm, Calendar |
| Dial Color | Multiple Color Options |
| Dial Size | 39.6 × 38 × 7.3 mm |
| Strap Color |
Multiple Color Options |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Lock Type | Adjustable Clasp |
| Water Resistance | Yes |
| Calendar Type | Day-Date |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Item Weight | 73gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |





















