Original: $18.97
-70%$18.97
$5.69The Story
That Tag Carrera sport represents an evolutionary change in the CR7, retaining its modern Carrera aesthetic and characteristics.
| Model | CR7 |
| Dial Color | Grey |
| Dial Size | 42mm |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Metal |
| Case Size | 44x12mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Functions | Chronograph working, Stopwatch, Date |
| Water Resistant | Yes |
| Movement | Quartz |
| Crystal Material | Sapphire glass |
| Lock Type | Foldable Clasp |
| Weight | 185gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
That Tag Carrera sport represents an evolutionary change in the CR7, retaining its modern Carrera aesthetic and characteristics.
| Model | CR7 |
| Dial Color | Grey |
| Dial Size | 42mm |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Metal |
| Case Size | 44x12mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Functions | Chronograph working, Stopwatch, Date |
| Water Resistant | Yes |
| Movement | Quartz |
| Crystal Material | Sapphire glass |
| Lock Type | Foldable Clasp |
| Weight | 185gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |



















