Original: $13.70
-70%$13.70
$4.11The Story
The dial design helps in providing detailed information while adding dynamism and technology to its design.
| Model | EFR539 |
| Dial Color | Black |
| Dial Size | 42mm |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Leather strap |
| Case Size | 44x12mm |
| Case Material | Stainless steel slim dial |
| Functions | Chronograph working, Stopwatch, Date |
| Water Resistant | Yes |
| Movement | Quartz |
| Crystal Material | Mineral glass |
| Lock Type | Buckle |
| Weight | 65gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The dial design helps in providing detailed information while adding dynamism and technology to its design.
| Model | EFR539 |
| Dial Color | Black |
| Dial Size | 42mm |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Leather strap |
| Case Size | 44x12mm |
| Case Material | Stainless steel slim dial |
| Functions | Chronograph working, Stopwatch, Date |
| Water Resistant | Yes |
| Movement | Quartz |
| Crystal Material | Mineral glass |
| Lock Type | Buckle |
| Weight | 65gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |



















