Original: $18.97
-70%$18.97
$5.69The Story
A timeless classic in elegant with a sleek oval dial. Perfect for those who love luxury in a minimal, refined form.
| Model | CartierBaignoire |
| Functions | Quartz |
| Dial Color | Black |
| Dial Size | Oval 24.6 x 18.7mm |
| Case Material | Stainless steel |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Crystal Material | Sapphire crystal |
| Lock Type | Foldable Clasp |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | Yes |
| Weight | 60gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A timeless classic in elegant with a sleek oval dial. Perfect for those who love luxury in a minimal, refined form.
| Model | CartierBaignoire |
| Functions | Quartz |
| Dial Color | Black |
| Dial Size | Oval 24.6 x 18.7mm |
| Case Material | Stainless steel |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Crystal Material | Sapphire crystal |
| Lock Type | Foldable Clasp |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | Yes |
| Weight | 60gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 6 Months (Hotgadget) |






















